Gdańsk – 20.06.2013 r.

Tuż przed wakacjami nasi eksperci spotkali się z uczestnikami FORTiB-a w salach hotelu Qubus w Gdańsku. Ostatnią przed sezonem urlopowym i jednocześnie przedostatnią konferencję w 2013 roku tradycyjnie otworzyła Anna Styrylska, dyrektor marketingu w Veracomp SA.

Spotkanie rozpoczęła budząca duże emocje prezentacja Mirosława Brzezickiego na temat aspektów prawnych związanych z wprowadzeniem trendu BYOD w firmach. Problematyka oceny jakości urządzeń bezpieczeństwa przedstawił Grzegorz Szałański, podkreślając, że przy wyborze rozwiązania należy brać pod uwagę oceny niezależnych instytucji badawczych.

Kolejne prezentacje skupiały się na zabezpieczaniu danych. Zalety deduplikacji i sposoby backupu krytycznych informacji w środowiskach wirtualnych omawiał Jacek Legut, dyrektor handlowy w Veracomp SA. Wpisując się w tematykę BYOD Michał Król opowiadał o skutecznych rozwiązaniach zabezpieczających urządzenia mobilne – od szyfracji po zarządzane centralnie oprogramowanie antywirusowe.

Kamil Krzywicki przedstawił ciekawą alternatywę dla powszechnie stosowanych rozwiązań Microsoftu – pakiet NOWS, łączący najważniejsze funkcjonalności związane z zarządzaniem komputerami i pracą grupową oraz wsparcie dla otwartych standardów. Zainteresowaniem uczestników cieszyła się prowadzona przez Adama Obszyńskiego prezentacja rozwiązań Infoblox przeznaczonych do zapewnienia ciągłości działania systemów i aplikacji sieciowych.

Drugie wystąpienie Kamila Krzywickiego skupiało się na przedstawieniu kolejnego modnego trendu – stosowania bezpieczeństwa jako usługi. Rozwiązania chmurowe F-Secure to ciekawa alternatywa dla klasycznych systemów bezpieczeństwa. Żadna chmura nie może jednak istnieć bez infrastruktury. O konieczności korzystania ze sprawdzonych i bezpiecznych centrów danych opowiadała Aneta Ronowicz z EXEA, polskiego dostawcy usług sieciowych.

Piotr Piekielniak z firmy Compendium wskazywał, że budowanie kariery w dziale bezpieczeństwa IT związane jest z koniecznością ciągłego budowania kompetencji i zdobywania certyfikatów. O zaletach stosowania otwartych rozwiązań i konsekwencjach wynikających z przywiązania do jednego dostawcy oprogramowania mówił Kamil Krzywicki.

FORTiB zakończyła debata na temat BYOD prowadzona przez Jacka Leguta i Grzegorza Szałańskiego, która udowodniła, że temat jest szczególnie ważny dla ekspertów do spraw bezpieczeństwa.